50B-4S4S-10PBGV High-Pressure Oxygen Filter – 6000 PSI, 1/4″ SAE Female, 10-Micron, No Bypass or Indicator
In stock
Quantity
SKU: 50B-4S4S-10PBGV Category: Brand:
Description
The CFC Oxygen Filter lines are manufactured from brass and incorporate a minimally restrictive sintered brass element design. Brass has superior resistance to ignition over other materials such as stainless steel and aluminum. Based on data from promoted combustion testing, aluminum supports burning at ~25 psi, stainless steel ~500 psi, on the other hand, brass and bronze will not support burning at pressures up to 10,000 psi (ASTM G-175). CFC oxygen filters are designed to contain the consequences of an ignition event, therefore protecting the downstream piping and system components. Since the inherent purpose of a filter is to trap particles, CFC and Wendell Hull decided the ASTM G-175 test needed to be modified to include a controlled amount of contamination to the filter element before the ignition event. In addition to the increased energy provided by the contamination, an aluminum witness plate was added to the piping downstream of the filter. In order for a filter to earn the CFC Ignition Resistant, Fault Tolerant designation, and be placed into production, there can be no evidence of damage to the witness plate following the ASTM G-175 testing. CFC filters have passed the oxygen testing up to 5,000 psi. It should be noted the stainless steel filters that were tested, failed the Promoted Ignition Testing at 3,000 psi oxygen. Every Filter also includes G93 cleaning at No Charge
There are no reviews yet.
Be the first to review “50B-4S4S-10PBGV High-Pressure Oxygen Filter – 6000 PSI, 1/4″ SAE Female, 10-Micron, No Bypass or Indicator”