Argo Hytos RPE3-062R11/12060E5 D03 Directional Valve – 21 GPM, 5100 PSI, 2P4W, 120V AC, DIN Mount, Spring-Return, Dual-Path Neutral (P→A, B→T), Coil A
In stock
Quantity
Description
The Argo-Hytos direct-acting, solenoid operated directional control valve with Subplate Mounting is designed to interface according to ISO 4401. Rated up to 5100psi, this valve has optimized design for minimal pressure drop. The valve is available with interchangeable DC solenoids, and with AC power supply using a built-in rectifier bridge. The coil is fastened to the core tube with a retaining nut and can be rotated by 360-degrees to suit the available space. Options are available for multiple spool types.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Argo Hytos RPE3-062R11/12060E5 D03 Directional Valve – 21 GPM, 5100 PSI, 2P4W, 120V AC, DIN Mount, Spring-Return, Dual-Path Neutral (P→A, B→T), Coil A”