Argo RPE4-102Y51/02400E12A Directional Control Valve – D03 (NG6), 21 GPM, 5100 PSI, 2P4W, 24 VDC, Deutsch Connector, Spring-Return All-Ports-Blocked Neutral
In stock
Quantity
SKU: RPE4-102Y51/02400E12A Category: Brand:
Description
The Argo-Hytos direct-acting, solenoid operated directional control valve with Subplate Mounting is designed to interface according to ISO 4401. Rated up to 5100psi, this valve has optimized design for minimal pressure drop. The valve is available with interchangeable DC solenoids, and with AC power supply using a built-in rectifier bridge. The coil is fastened to the core tube with a retaining nut and can be rotated by 360-degrees to suit the available space. Options are available for multiple spool types.
There are no reviews yet.
Be the first to review “Argo RPE4-102Y51/02400E12A Directional Control Valve – D03 (NG6), 21 GPM, 5100 PSI, 2P4W, 24 VDC, Deutsch Connector, Spring-Return All-Ports-Blocked Neutral”