Argo RPE4-103C11/02400E12A Directional Control Valve – D05 (NG10), 37 GPM, 5100 PSI, 3P4W, 24 VDC, Deutsch Connector, Spring-Return Tandem Spool
In stock
Quantity
SKU: RPE4-103C11/02400E12A Category: Brand:
Description
Direct acting, directional control valve with subplate mounting interface acc. to ISO 4401, DIN 24340 (CETOP 03). High transmitted hydraulic power up to 350 bar with optimized design to minimize pressure drop. Five chamber housing design with reduced hydraulic power dependence on fluid viscosity. The valve is available with interchangeable DC solenoids, also for AC power supply using a built-in rectifier bridge. Wide range of solenoid electrical terminal versions, interchangeable spools and manual overrides available. The coil is fastened to the core tube with a retaining nut and can be rotated by 360-degrees to suit the available space. In the standard version, the valve housing is phosphated.
There are no reviews yet.
Be the first to review “Argo RPE4-103C11/02400E12A Directional Control Valve – D05 (NG10), 37 GPM, 5100 PSI, 3P4W, 24 VDC, Deutsch Connector, Spring-Return Tandem Spool”